Słowo Moderatora Diecezjalnego Domowego Kościoła -na nowy rok formacyjny

Naucz nas liczyć dni nasze, byśmy zdobyli mądrość serca.  Ps 90,12

Kończą się wakacje. Zaczynamy nowy rok szkolny i wracamy do rytmu zwyczajnego życia. Wojna na Ukrainie uzmysławia nam, że zwyczajne życie jest dobre, cenne i piękne. Dzieci i młodzież będą mogły rozwijać swoje talenty w szkołach. My będziemy pomnażać dane przez Boga talenty w małżeństwach, rodzinie, pracy zawodowej i kręgach [kk1]. Wiemy, że możemy dużo zyskać. Rok solidnej pracy w kręgach przynosi zawsze podniesienie małżeństwa na wyższy poziom, przynosi owoce miłości wzajemnej i szczęście dzieci.

„Naucz nas liczyć dni nasze, byśmy zdobyli mądrość serca”

W naszym Domowym Kościele są ludzie różnych zawodów, także wojskowi. Przypominają oni, że Polska ma tylko kilka lat na zbudowanie armii zapewniającej bezpieczeństwo granic od sąsiada ze Wschodu. Potrzeba ludzi, sprzętu, zaplecza gospodarczego, współpracy, mobilizacji sił. Za kilka lat sąsiad odbuduje siły, mądrzejszy o doświadczenia 2022 r. Warto mieć tego świadomość.

„Naucz nas liczyć dni nasze, byśmy zdobyli mądrość serca”

Każdy z nas ma w swojej rodzinie określony czas, kilka lat, aby zbudować silną relację miłości, wiary i nadziei. Tak silną, aby dorastające dzieci i abyśmy my sami zdołali się obronić przed katechezą demona. Dzieci dorastają, wyrastają z naszego wpływu wychowawczego. Pediatrzy z Domowego Kościoła mówią o skokowym przyroście chorób i zaburzeń u dzieci, zwłaszcza na bazie autoagresji. W ciągu ostatnich dwóch lat depresje i próby samobójcze dzieci 14, 15 letnich nasiliły się nadprzeciętnie. Ratowania naszych dzieci nie powinniśmy odkładać na później. Mamy kilka lat, aby przekazać swoim dzieciom zdrowie duchowe, przykład wartości i błogosławieństwo, aby zbudować w DK nasze sieci pomocy w trudnych sytuacjach.

„Naucz nas liczyć dni nasze, byśmy zdobyli mądrość serca”

Przypominamy sobie słowa „Beze mnie nic uczynić nie możecie” (J 15,5). Stan naszych kręgów pozostawia nieco do życzenia. Dużo jest także wśród nas „ludzkich” pomysłów na szczęście, na odpoczynek i wakacje, na rozwój i bezpieczeństwo finansowe. Takich pomysłów, w którym Bóg został odłożony na później. Modlitwa jest odkładana na później. Dialogi, rekolekcje i sakrament pojednania jest odkładany na później. Coraz trudniej jest się nam umówić na spotkanie w kręgach. Zachowujemy się, jakbyśmy sami byli bogami, których trzeba słuchać. Nie chce się nam słuchać innych ludzi. Papierkiem lakmusowym jest lektura Pisma Świętego. Jeśli faktycznie słuchasz w skupieniu Słowa Boga, to wspaniale. Jeśli natomiast masz problemy, żeby słuchać Słowa Bożego, czytasz rzadko, w rozproszeniu, niech ci włączy czerwona albo chociaż żółta lampka ostrzegawcza. 

Naucz nas liczyć dni nasze, byśmy zdobyli mądrość serca”

Chcemy wszczepić się w winny krzew Chrystusa. To Jego Moc daje życie. To Moc Jezusa uzdrawia. To Moc Jezusa wyrzuca złe duchy. To Moc Jezusa panuje nad żywiołami, pandemiami i depresjami. To Jezus jest ratunkiem. Odciągają nas, od Pana Jezusa, Zwycięzcy i Lekarza bojące się Go demony. Odciągają nas na racje ważne: na covid, na wojnę, zatrucie środowiska, na kryzys gospodarczy, na podziały i afery w Kościele. Wszystko to istotne, ale z perspektywy diabła chodzi, byśmy w tym wszystkim nie zwrócili się do Jezusa. Abyśmy tylko ludzkimi siłami rozwiązywali problemy. Nawróćmy się w tym roku. Wzywajmy w naszych rodzinach i kręgach na pomoc Jezusa Chrystusa. Aby Jego Słowo i Jego Sakramenty wyrzuciły demony, naprawiły świat, uleczyły ludzi, uratowały nasze dzieci, napełniły nas pokojem i radością.

„Naucz nas liczyć dni nasze, byśmy zdobyli mądrość serca”

OAZA ma swoje miejsce w Zielonce

Dzięki decyzji ks. biskupa Romualda Kamińskiego Ruch Światło-Życie ma w diecezji swój dom. W ostatnich miesiącach udało się uzyskać pozwolenie na remont i rozbudowę obiektu. To miejsce z historią…

Przez wiele lat żyła tu, pracowała i modliła się nietuzinkowa kobieta – misjonarka i lekarka dr Elżbieta Kołakowska. Jej wielkim pragnieniem po powrocie z misji w Ugandzie było stworzenie w tym domu miejsca cichej modlitwy, miejsca zatrzymania się, aby usłyszeć Boga. Jej plany pokrzyżowała choroba – teraz Ty możesz zrealizować jej testament.

Każdy z nas może mieć swój udział w realizacji tego projektu. Prosimy o modlitwę w intencji naszego Domu w Zielonce, który ma stać się naszym miejscem modlitwy, spotkań wspólnotowych, czyli prawdziwą OAZĄ

każdą środę o 20.00, w Zielonce przy ul. Mickiewicza 39 odprawiana jest Eucharystia. Zapraszamy do modlitwy w intencji naszego Ruchu i Kościoła. Przez wstawiennictwo Sługi Bożego księdza Franciszka Blachnickiego módlmy się, aby ten dom to miejsce stało się miejscem odnowy naszego Ruchu w diecezji, abyśmy odbudowując ten dom fizycznie, odbudowali siebie i całą naszą wspólnotę duchowo. ν

Zbieramy czarne złoto

Po raz kolejny staje przed nami szansa na spotkanie z drugim człowiekiem w akcji charytatywnej, którą wiele lat temu nazwaliśmy Wirtualną Choinką. Do dzisiaj nie potrafimy rozstrzygnąć: czy bardziej korzystają ci którzy dają, czy ci którzy dostają…

Zachęcamy was do aktywnego wsparcia Choinki także w tym roku oraz do dołączenia do grupy, która już od lat jest zaangażowana w to dzieło. Możecie to zrobić na kilka sposobów.

Zbiórka żywności: Jak co roku pragniemy Cię zaprosić o czynnego udziału w zbiórce żywności, która odbędzie się w dniach 25- 26 listopada. Potrzebujemy Twojego czasu, serca i rąk do pracy.
miłosierdzie.praga@gmail.com.

Wirtualna Choinka: Już po raz dwunasty w tym roku odbędzie się Wirtualna Choinka- Prawdziwy Prezent. Kolejny rok chcemy zaprosić Cię do zostania prawdziwym Świętym Mikołajem, który pragnie spełniać marzenia i dawać radość. Jednym z bardzo ważnych i potrzebnych wymiarów Wirtualnej Choinki jest Czarne złoto, czyli opał potrzebny do ogrzania domów. Od wielu lat dzięki ofiarodawcom Wirtualnej Choinki udaje się ogrzać serca i domy najbardziej ubogich osób w naszej diecezji (wpłaty z dopiskiem węgiel
17 1240 6117 1111 0011 1530 7637
). 

Pomoc dla Ukrainy: W dalszym ciągu w Pustelni w Mieście w Zielonce (ul. Mickiewicza 39/41) wydawana jest żywność rodzinom, które uciekając przed wojną znalazły schronienie w Zielonce i okolicach. Jeśli możesz nam pomóc w pomaganiu to prosimy Cię o długoterminowe produkty spożywcze. 

Zapraszamy Was do Zielonki w każdą środę od 15 do 20.

Moderator Diecezjalny DK
ks. Marek Kruszewski