Peregrynacja obrazu Świętej Rodziny

List do Wspólnoty Domowego Kościoła rejonu Gocław-Wawer

Warszawa, 06.02.2023 r.

Kochani Małżonkowie, Droga Wspólnoto Domowego Kościoła rejonu Gocław-Wawer

Uroczyste wprowadzenie ikony św. Rodziny, podczas naszej comiesięcznej Mszy rejonowej 6 lutego, napawa nas ogromną radością że przychodzi do nas w 50 rocznicę pierwszych rekolekcji dla Rodzin i powstania pierwszych kręgów Domowego Kościoła. Każda Rodzina z naszego rejonu będzie mogła przyjąć Ikonę do swojego domu i trwać w tym szczególnym czasie nawiedzenia – w dziękczynieniu za sakrament małżeństwa, dar rodziny, za wspólnotę Domowego Kościoła i otrzymane łaski.

To jest dobry czas, aby podczas modlitwy małżeńskiej w obecności ikony św. Rodziny wrócić do początków naszej miłości, do przysięgi małżeńskiej – do której zaprosiliśmy samego Boga, aby pomagał nam dochować wierności, miłości i uczciwości. Prośmy, aby nasza miłość umocniona łaską sakramentu małżeństwa była mocniejsza od wszelkiej słabości i kryzysów.

Gromadząc się na wspólnej modlitwie rodzinnej będziemy wpatrywać się w św. Rodzinę z Nazaretu, która tak jak my – nie była wolna od wszelkich trosk, codziennych zmagań i walki z trudnościami. Prośmy o męstwo w pokonywaniu przeszkód dnia codziennego, o wiarę w chwilach zwątpienia i ufność w Boże prowadzenie. W postawie otwartości serca doskonalmy w sobie miłość i postawę służby wobec wszystkich członków rodziny i wspólnoty a także umiejętność przyjmowania daru służby od innych, abyśmy wspólnie szli drogą do świętości.

Bliskość Maryi i Józefa, wpatrzonych w Jezusa i wskazujących na Niego – zaprasza nas do dialogu małżeńskiego, by patrząc w jednym kierunku – z JA i TY w Ich obecności – stworzyć MY. Dialog to poznawanie siebie, poznawanie potrzeb, nadziei, oczekiwań, smutku, bólu, to tworzenie jedności serca, ducha, myśli. Przez to stajemy się “jednym”, a jednak pozostając dwoma różnymi osobami. Prośmy św. Rodzinę by ten dar, jakim jest dialog dla małżonków i rodziny był umocnieniem w budowaniu naszej miłości i jedności małżeńskiej oraz ogniska domowego.

Aby stale trwać w miłości Chrystusowej, do współmałżonka i dzieci potrzebna nam jest reguła życia, stały wysiłek pracy nad sobą, naszym małżeństwem, nasze duchowe stałe zmagania i stawianie sobie pytania – a co by uczynił Jezus w mojej sytuacji życiowej, aby lepiej i pełniej okazywać miłość do swojego Ojca i bliźnich?

Niech Jezus w tym szczególnym czasie nawiedzenia, w Ikonie św. Rodziny będzie w centrum naszego życia, a Józef i Maryja niech pomagają nam wsłuchiwać się w Jego słowa poprzez codzienny Namiot Spotkania i regularne czytanie Słowa Bożego. Stałe trwanie przy Słowie Bożym pozwoli rozeznać nam co jest miłe Panu i jaka jest Jego wola w naszym życiu małżeńskim, rodzinnym i wspólnotowym.

Formą dziękczynienia w naszych małżeństwach, rodzinach – w jubileusz 50-lecia Domowego Kościoła – niech będą rekolekcje, na które zapraszamy Was do licznego udziału, bo to od nich wszystko się zaczyna oraz dopełnia, bo to one pozwalają nam stawać się Nowym Człowiekiem i uczą nas bezinteresownej służby do bliźniego. Nasza para diecezjalna – Marta i Artur Kołaczek, umożliwili nam wszystkim udział w krótkich rekolekcjach (ORAR I, ORAR II), aby każde małżeństwo mogło wypełnić zobowiązanie w roku jubileuszowym uczestnictwa w rekolekcjach formacyjnych.

Życzymy, aby wzajemna miłość członków rodziny wylewała się na zewnątrz, byśmy byli wiarygodnymi świadkami Chrystusa, którego tak bardzo potrzebuje współczesny świat.

Z Bożą pomocą i darami Ducha Świętego, bądźmy solą dla ziemi i światłem dla świata.

Błogosławionego czasu w przebywaniu w obecności Ikony św. Rodziny.

Niech Pan będzie Uwielbiony teraz i na wieki!

Z Bożym Błogosławieństwem ks. Piotr Połomski +
Mila i Andrzej Chudyńscy
para rejonowa Gocław-Wawer

Plan peregrynacji jest następujący:

1.Krąg św. PiotraParafia św. Karola Boromeusza
2.Krąg św. Joachima i AnnyParafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
3.Krąg św. Andrzeja Boboli Parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy
4.Krąg św. Antoniego z PadwyMiędzyparafialny 
5.Krąg św. Michała ArchaniołaParafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny 
6.Krąg św. Maksymiliana KolbeParafia św. Apostołów Jana i Pawła 
7.Krąg św. CharbelaParafia św. Apostołów Jana i Pawła 
8. Krąg św. FilomenyParafia Miłosierdzia Bożego 
9.Krąg św. RodzinyParafia Narodzenia Pańskiego 
10.Krąg św. JózefaParafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy 
11.Krąg św. Jana Pawła IIParafia św. Apostołów Jana i Pawła 
12.Krąg św. BenedyktaParafia św. Benedykta 
13.Krąg. św. RityParafia św. Patryka 
14.Krąg św. Izydora Oracza i bł. Marii ToribiaParafia św. Karola Boromeusza 
15.Krąg św. Joanny Beretta MoliParafia św. Patryka 
16.Krąg św. Zelii i Ludwika Martin Parafia Matki Bożej Królowej Polski
17.Krąg św. O. PioParafia św. Ojca Pio 

Msza rejonowa 06.02.2023 r.

W dniu 06.02.2023 r. w parafii Miłosierdzia Bożego przy ul. Ateńskiej 12 podczas Eucharystii modliliśmy się w intencji Rodzin z DK oraz wszystkich rodzin z tej parafii, aby na wzór Józefa i Maryi stawiali Jezusa w centrum swojego życia  wsłuchując się w Jego słowa i  wypełniali Jego wolę.

Na początku została wprowadzona ikona Świętej Rodziny, która będzie gościła przez najbliższe miesiące w naszych domach.

Liturgia była wzbogacona posługą małżeństw Domowego Kościoła przy ołtarzu, czytaniu, śpiewie psalmu, modlitwie powszechnej i oprawie muzycznej.

Następnie adorowaliśmy Pana Jezusa w wystawionym Najświętszym Sakramencie.

Po Mszy Św. były świadectwa inspirowane Drogowskazami Nowego Człowieka. Cezary opowiedział nam jak wielkie znaczenie ma w jego życiu Słowo Boże, natomiast Zbigniew podzielił się tym jak Modlitwa – Namiot Spotkania działa w jego codzienności.

Za oprawę tego wydarzenia, zgodnie z naszym wrześniowym grafikiem odpowiadał krąg  św. Maksymiliana i krąg św. Joachima i Anny.

Na zakończenie krąg św. Piotra przyjął ikonę Świętej Rodziny i tym samym rozpoczęła się peregrynacja obrazu w naszym rejonie.

Dziękujemy wszystkim, którzy przybyli na naszą Mszę Św. oraz diakonii liturgicznej za czuwanie nad zaangażowaniem członków DK podczas Eucharystii.

Krąg rejonowy 04.02.2023 r.

W parafii Miłosierdzia Bożego przy ul. Ateńskiej 12, odbyło się kolejne w tym roku formacyjnym wspólne spotkanie animatorów kręgów rejonu Gocław-Wawer.

Dzieliliśmy się radościami i troskami w naszych kręgach, gościliśmy też Artura Kołaczek, który wraz z żoną Martą są Parą Diecezjalną.

Temat przewodni spotkania: „Pan powołuje uzdolnionych”, prowadzony był w oparciu o fragmenty artykułu o. Bartłomieja Parysa SVD z Listu DK 167.

„Tak jest, Pan powołuje uzdolnionych. Tyle, że nie chodzi o nasze ludzkie jedynie zdolności, którymi możemy się wykazać, ale to uzdolnienie pochodzi z danej mocy w sakramentach. Ponad 40 lat temu, kiedy Ojciec Franciszek Blachnicki przedstawił swoją wizję Ruchu Światło-Życie na VI Krajowej Kongregacji Odpowiedzialnych, napisał wtedy: „Ruch Światło-Życie jest ruchem laikatu w Kościele i dlatego sprawowanie diakonii w nim, nie wyłączając diakonii moderacji, jest zasadniczo sprawą ludzi świeckich. Ich uprawnienia w zakresie diakonii wynikają z samej przynależności do Kościoła, czyli z ich związku z Chrystusem Głową Kościoła oraz z otrzymanego namaszczenia Duchem Świętym, szczególnie w sakramencie chrztu i bierzmowania”.

Kolejne spotkanie odbędzie się 17.06.2023 r. Szczegóły wkrótce!

Rodzinne kolędowanie w parafii Apostołów Jana i Pawła na Gocławiu

„Ujrzeliśmy Jego gwiazdę na Wschodzie i przybyliśmy oddać pokłon Panu”

W dniu 06.01.2023 r. odbyło się Rodzinne kolędowanie w parafii Apostołów Jana i Pawła na Gocławiu. Wspólne śpiewanie kolęd i pastorałek było przeplatane czytaniem Słowa Bożego o narodzeniu Pana Jezusa przez ks. Artura. W tym czasie napełnionego pokojem i radością procesyjnie podchodziliśmy do Św. Rodziny i składaliśmy Jezusowi nas samych w darze przez symboliczne serca. Co ja każdego dnia ofiarowuję Mojemu Panu? Czy szukam Jego światła i tak jak Maryja wskazuję na Chrystusa?

„ Narodził  się, Bóg zstąpił na Ziemię. Narodził się, by uratować mnie. Narodził się i nie zostawił mnie…” Czy Ty w to wierzysz?

Do zobaczenia na Opłatkowym DDW 08.01.2023 r. o godz. 14:30 w Bazylice przy ul. Kawęczyńskiej 😃

Msza rejonowa 02.01.2023 r.

„Udali się też pośpiesznie i znaleźli Maryję, Józefa oraz leżące w żłobie Niemowlę. Gdy Je ujrzeli, opowiedzieli, co im zostało objawione o tym Dziecięciu. A wszyscy, którzy to słyszeli, zdumieli się tym, co im pasterze opowiedzieli”

Drodzy animatorzy oraz kręgowicze, dziękujemy za udział w rejonowej Mszy Św. w dniu 02.01.2023 r.

Po Mszy Św. swoim świadectwem inspirowanym Drogowskazem Nowego Człowieka: Kościół podzielił się Jacek z kręgu św. Rity, a następnie adorowaliśmy Pana Jezusa w wystawionym Najświętszym Sakramencie.

Liturgia była wzbogacona posługą małżeństw Domowego Kościoła przy ołtarzu, czytaniu, śpiewie psalmu, modlitwie powszechnej i oprawie muzycznej.

Za oprawę tego wydarzenia odpowiadał krąg św. Michała Archanioła i krąg św. Rity.

Pozdrawiamy w Panu

Małgosia i Jacek Kotarscy
krąg św. Rodziny
„diakonia liturgiczna” DK rejonu Gocław-Wawer