Nowenna przed Zesłaniem Ducha Świętego – wprowadzenie

CHARYZMAT RUCHU DAREM DLA PARAFII

(Kolejne rozważania będą publikowane w kolejnych dniach nowenny. Już jutro 27.05 maja pierwsze rozważanie – pierwszy dzień nowenny)

Droga Wspólnoto!

Główną inspiracją, do całej nowenny jest list Ojca Franciszka Blachnickiego z Boliwii. Jedzie tam by odwiedzić miejscowe Oazy, zaproszony z okazji jubileuszu 5-lecia Ruchu w Boliwii. Rozważając właściwy cel swojej podróży stawia pytanie czy możemy – jako Ruch – służyć  naszych Charyzmatem tamtejszym ludziom.

Przeżywając 100-lecie urodzin Ojca stawiamy sobie pytanie czy możemy i powinniśmy służyć Charyzmatem Ruchu w naszej parafii.

Kiedy w sobotę 15 maja [1982] roku wieczorem wsiadłem do samolotu w Nowym Jorku – aby przez Miami na Florydzie i przez Panamę polecieć do Santa Cruz w Boliwii – uświadomiłem sobie jasno cel tej podróży. Chodziło najpierw o to, aby – odpowiadając na zaproszenie o. Rufina Oreckiego – odwiedzić tamtejsze oazy, obchodzące pięciolecie swojego istnienia i rozwoju. Chodziło jednak również o znalezienie odpowiedzi na pytanie: czy możemy i powinniśmy służyć charyzmatem Ruchu Światło-Życie ludziom w innym kraju, w Boliwii, oraz w innych krajach Ameryki Południowej. (F. Blachnicki, List z Boliwii)

Spisane 39 lat temu przez Ojca Franciszka Charyzmaty, zestawiamy z nauczaniem papieża Franciszka.

Duch Święty ubogaca Kościół, który ewangelizuje również przez różne charyzmaty. Są one darem dla odnawiania i budowania Kościoła. Nie są one zamkniętą w sobie spuścizną, powierzoną jakiejś grupie, aby jej strzegła. Chodzi raczej o dary Ducha zintegrowane w ciele Kościoła, skierowane ku centrum, którym jest Chrystus, skąd się rozchodzą jako bodziec dla ewangelizacji. Jasnym znakiem autentyczności jakiegoś charyzmatu jest jego eklezjalność, jego zdolność do harmonijnego zintegrowania się w życiu świętego Ludu Bożego dla dobra wszystkich. Autentyczna nowość wzbudzona przez Ducha nie potrzebuje rzucać cienia na inne duchowości i dary, aby potwierdzić samą siebie. Im bardziej jakiś charyzmat skieruje spojrzenie ku istocie Ewangelii, tym bardziej jego realizacja będzie eklezjalna. To w komunii, nawet jeśli wymaga to trudu, charyzmat ujawnia się autentycznie i tajemniczo jako owocny. Jeśli Kościół żyje tym wyzwaniem, może być wzorem dla pokoju w świecie. (Evanegelii Gaudium Papież Franciszek)

Celem proponowanej formy Nowenny nie jest prezentacja Ruchu, nie jest też przekazanie treści charyzmatów parafii. Charyzmat jest nasz i my powinniśmy go na nowo poznać, zgłębić, odświeżyć. Z parafią natomiast możemy się podzielić owocami naszego życia charyzmatami.

Kilka lat temu, nasza parafialna wspólnota Ruchu Światło Życie, ponownie zaczęła organizować Nowennę przed Zesłaniem Ducha Świętego. Na przestrzeni tego czasu, doświadczaliśmy ogromnej łaski budowania żywej wspólnoty w naszej parafii. Wspólne trwanie na modlitwie, dzielenie się swoim doświadczeniem wiary umacniało zarówno nas – członków oazy – jak i parafian spoza tej wspólnoty. Dziś zapraszamy Was do tego samego – byście otworzyli swoje serca na podzielenie się miłością Chrystusa w Waszych lokalnych wspólnotach – parafiach.

 (Wspólnota Ruchu Światło-Życie, przy parafii św. Jakuba Apostoła na Tarchominie)