Bezcenny dar i zadanie

26 stycznia w parafii św. Józefa Oblubieńca w Legionowie spotkaliśmy na kolejnej Eucharystii członków Domowego Kościoła rejonu Legionowo. Ksiądz proboszcz Marcin Czeropski oraz ksiądz wikariusz Tomasz Cabaj polecali Panu Bogu i obejmowali modlitwą nasze małżeństwa i rodziny Domowego Kościoła oraz księży posługujących w naszych kręgach.

Pomimo okresu ferii Pan Bóg zebrał całkiem sporą gromadkę swoich owieczek, aby wsłuchali sie w słowa Pisma Świętego. Ksiądz proboszcz w kazaniu nakierował nasze myśli na temat rodziny i relacji w niej, w szczególności relacji rodziców z dziećmi. Pokazał czego tak naprawdę oczekują dzieci, a co daje świat.

Wskazał, że świat nie daje nam pokarmu wartościowego, że karmi nas papką (“dziś tak jest, tak się robi, wszyscy tak robią…”) . Świat prowadzi nas szeroką i łatwą droga. Niestety często prowadzi ona do przepaści: będziemy żyli coraz gorzej, obniżając poprzeczkę wymagań dla siebie i dzieci (coraz mniej wymagań, więcej swobody, zwalnianie z obowiązków, marnotrawienie czasu). Wskazał, że to my rodzice i przez całe życie jesteśmy nauczycielami i katechetami dla swoich dzieci. W szkole nie nauczą się tego czego powinna nauczyć rodzina: troski i zaangażowania.

Najbardziej efektywną formą nauki jest przykład z życia, a nie wykład z życia. Szkoła jedynie wykształci dzieci, ale ich nie ukształtuje. Ich bogactwem będzie to co wyniosą z domu. Inwestujmy w dzieci kapitał którego nikt nie ukradnie, który będzie procentował w dorosłym życiu : wiara i pracowitość , obowiązkowość, bezinteresowność, zaangażowanie, dobre wychowanie, kultura, umiejętność współpracy i życia społecznego. To jest właściwe i odpowiedzialne zadanie dla małżeństw z Domowego Kościoła. To powód do dumy, a nie strachu czy wstydu. Bezcenny dar i zadanie. Nie izolacja, życie pod kloszem, w dobrobycie, ale umiejętność rozróżniania dobra od zła, rzeczy wartościowych od nie wartych uwagi. Żeby umiały mieć swoje zdanie i dystans do tego co narzuca świat.

Jaki świat otwieramy przed swoimi dziećmi dając im wszystko to co najnowsze, najlepsze?


Tradycyjnie po Mszy Świętej mieliśmy chwile spotkania z Panem Jezusem w Najświętszym Sakramencie. Adorowaliśmy Pana rozważając kazanie ks. F. Blachnickiego o Eucharystii – tekst kazania tutaj: https://www.liturgia.pl/kazanie-o-eucharystii/

Monika i Tomek Stańczak

Na kolejną Eucharystię zapraszamy 23 lutego do parafii p.w. Matki Bożej Królowej Polski w Jabłonnie.

Link do zdjęć z Eucharystii i adoracji https://drive.google.com/drive/folders/1wzvd0GqfPSL76_GMNBjr9tDZYqEiS7Q9?usp=sharing