Rejonowy Dzień Wspólnoty 11.12.2022 r. Rejony Gocław – Wawer i Rembertów Grochów

W dniu 11 grudnia 2022 o godz. 14.30 w parafii p.w. Najczystszego Serca Maryi (przy pl. Szembeka) odbył się Rejonowy Dzień Wspólnoty Rejonów Gocław – Wawer i Rembertów Grochów, w którym uczestniczyła również Oaza Młodzieżowa.

Podczas katechezy ks. Karol podkreślił, że nie ma pełnego życia w obfitości bez światła. Życie rodzi się ze światła, życie to światło wcielone. Idąc dalej tropem tej analogii i wiążąc ją z naszym charyzmatem, którego absolutną podstawą jest rzeczywistość fos-zoe.

Przyglądaliśmy się  temu światłu tak, jak je widział i rozumiał Sługa Boży, ks. Franciszek Blachnicki, który rozszczepił światło na pięć źródeł.

1. Rozum – światło na płaszczyźnie naturalnej.

2. Sumienie – światło duszy.

3. Słowo Boże – światło przyjęte przez wiarę.

4. Jezus Chrystus – moim światłem i życiem.

5. Kościół – lumen gentium.

I tu refleksja, zatrzymanie się:

Czy mam w sobie to światło? Czy jako wspólnota jesteśmy antidotum dla tego świata i można nas  nazwać dziećmi światłości?

A może nie ma we mnie / w nas tego światła?

Co zrobić aby światło było w moim / naszym życiu?

Przyszedł moment na spotkanie w grupach podczas którego dzieliliśmy się naszym życiem odpowiadając na postawione pytania:

1. Czy słowo Boże jest moim światłem?

2. Czy jestem światłem Kościoła ( w domu, we wspólnocie, w pracy…)?

Jesteśmy różni, u jednych światło tli się a u innych świeci pełnym blaskiem. Piękne jest to że wszyscy idziemy w tym samym kierunku do tego samego źródła światła, którym jest Jezus Chrystus i nie sami tylko we wspólnocie 🙂

Podczas homilii ks. Filip przypomniał nam że jesteśmy formacją liturgiczną (7 Drogowskaz Nowego Człowieka: Liturgia).

Czy umiem odczytywać znaki podczas liturgii?

Czy wiem w czym uczestniczę?

Czy liturgia jest dla mnie źródłem i szczytem mojego codziennego życia?

Adwentowy RDW zakończyliśmy agapą podczas której mogliśmy wspólnie świętować i cieszyć się swoją obecnością. Przy wspólnie zastawionym stole, kawie i herbacie – rozmów nie było końca…

Dziękujemy Wam za obecność i Wszystkim, którzy włączyli się czynnie w posługę i za każdy przyniesiony smakołyk na wspólny stół 😊 oraz za hojność serca w przyniesionych przez Was prezentach na „Wirtualną Choinkę”.

Do zobaczenia 02.01.2023 r. na naszej wspólnotowej Mszy rejonowej 🙂
Nie może Ciebie zabraknąć!